E-Ticarete Başlarken 10 Önemli Adım

e-Ticarete başlarken;

Günümüzde online alışveriş istatistiklerine baktığımızda pandeminin de etkisiyle çevrimiçi ürün tedariği ile ticaret yapma potansiyelinin giderek arttığını görüyoruz.

İster fiziksel bir işletmeye sahip olun, ister internet üzerinden satış fikrine sahip olun e-ticaret günümüzde neredeyse gereklilik haline geldi. Kararınızı verdiyseniz ve e-ticarete başlayacaksanız makalemize göz atmanızı öneririz.

E-Ticarette 10 önemli Adım

1. E-ticarette satacağınız ürünü belirleyin.
E-ticarete başlamadan önce hangi ürünü veya hizmeti satacağınızı belirlemek ilk ve en önemli adımdır. Doğru ürün ve hizmet sunumu işletmenizi gelecekte internette üst sıralara taşıyabilir. Bunu yaparken trendleri takip etmek, toplumsal ihtiyaçları göz önünden bulundurmak da çok yararlı olacaktır.

2. Potansiyel kitlenizi belirleyin.
Kime satış yapmayı planladığınız çok önemli bir konu!

Çünkü; Web sitesi tasarımınızı, satacağınız ürünü, pazarlama tekniklerinizi, nakliye ihtiyaçlarınızı potansiyel kitlenize göre seçmeniz gerekmekte. Bu nedenle yola çıkarken kitlenizi belirlemeniz ona göre işletmenizi şekillendirmeniz yararlı olacaktır.

3. Uygun e-Ticaret platformunu seçin.
Seçtiğiniz e-ticaret platformunun sunduğu özellikler işletmenizin sorunsuz işlemesini sağlayacak temel faktörlerdendir.

Sadece e-ticaret platformunu seçerken bazı sorulara cevap bulmalısınız.
Bunlar;

  • Sunduğu ticaret araçları yeterli mi?
  • Fiyatlandırma paketleri uygun mu?
  • Tasarım yetenekleri ve mobil görünüm optimizasyonu mevcut mu?
  • Teknik destek yeterli mi?
  • Maliyetleri uygun mu?

Bu sorularınızın karşılığını bulduğunuz e-ticaret platformu işletmenize uygun demektir.

4. Mağaza ismi ve alan adınızı belirleyin.

  • Satacağınız ürün veya hizmeti belirlediniz.
  • Potansiyel kitlenizi de belirlediniz.
  • Uygun e-ticaret platformunuda seçtiniz.

Şimdi sıra işletmenize akılda kalıcı bir isim seçmeye geldi. Bunu yaparken ürün veya hizmetinizi benzersiz kılacak kelimeler üzerinde durmalısınız. İşletme adınızı seçerken SEO uyumlu kelimeler üzerine çalışmanızda yarar var. Çevrim içi arama trendlerini kontrol edebilirsiniz. Ürün veya hizmetiniz için isim belirlerken ileride değiştirme düşüncesi olmasın. Unutmayın; mağaza ismi/marka ismi değişimine gitmek bazı süreçleri baştan yapmanıza ve zaman kaybetmenize sebep olabilir.

5. Sitenizi tasarlayın.
Tıpkı fiziksel bir mağaza gibi e-ticaret mağazanızında vitrinini tasarlamanız gerekiyor. Bu tasarımın dönüşümler için optimize edildiğinden emin olduktan sonra sitenizin görünümünü çekici kılmak ve müşterilerinizin kolay ve güvenli alışveriş yapmasını sağlamak için çalışmalara başlamalısınız.

E-ticarete başlarken en önemli unsurlardan biri de sitenizi yapacak çalışma arkadaşlarınızı doğru seçmektir.

6. Yasal işlemleri tamamlayın.
İster şahıs ister ortaklı bir şirket olun işletmenizle ilgili resmi kurum başvurularınızın tamamlanmış olması gerekli. Herhangi bir lisans veya izin için gerekli onaylar alınmalı. e-ticaret mağazanızda satış yapabilmek ve ödeme yöntemlerinden herhangi birini kullanabilmek için vergi mükellefi olmanız şart.

Bununla birlikte ETBİS (Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi) kaydınızı da gerçekleştirmeyi unutmayın.

ETBİS ile ilgili detaylı bilgi için ETBİS'in kendi sitesi üzerinden bilgi sahibi olabilirsiniz.

7. Bir marka oluşturun.
Marka bilinci oluşturmak; akılda kalıcı isim, logo, renk paletleri ve ses tonuna kadar çeşitli unsurları içerir. E-ticarette markanız hedef kitleniz ve satış türünüzle sıkı bir bağ kurmalıdır. Sitenizde, faturalarınızda, ürün paketinizde, nakliye materyalinizde, kampanyalarınızı tasarlarken stilinizi ve logonuzu kullanmanız çok önemlidir. Güçlü bir marka kimliği oluşturarak e-ticarette akılda kalır hale gelebilirsiniz.

8. Bir tedarikçi ile anlaşın.
Başlangıçta stoksuz ve hızlı satış yapmak istiyorsanız bir tedarikçi ile anlaşın. Dropshipping olarak da adlandırılan tedarikçi ile çalışma; herhangi bir envanteri stoklamak, yönetmek veya göndermek zorunda kalmadan ürünleri satmanıza olanak tanıyan, başlatması ve çalıştırması kolay bir perakende iş seçeneğidir. Bu sistem kurulumda hız sağladığı gibi ön maliyeti minimuma indirme, envanter yönetimi ve siparişi tamamlama kolaylığı avantajları da sunar. E-ticarete başlarken bu yöntem size fayda sağlayabilir.

9. Ödeme hizmeti sağlayıcınızla temas kurun.
E-ticaret mağazanızın çevrim içi ödemeleri sorunsuz alması çok önemlidir. Ödeme yöntemine karar verirken birden çok ödeme seçeceği sunmak (kredi veya banka kartları, dijital ödeme sistemleri, banka transferi, kapıda ödeme gibi) müşterileriniz açısından olumlu olacaktır.

Ödeme hizmeti sağlayıcınız, ödemeler dahil olmak üzere işletmeniz için her işlem için özel işlem uygular. e-Ticaret web siteniz üzerinden ödeme kabul etmeye başlamak için sağlayıcınız tarafından doğrulanmanız gerekebilir. Aldığınız ticaret paketlerinde ödeme sistemi olup olmadığını kontrol edin.

10. Kampanya başlatın.
Kampanya başlatırken sosyal medya platformundan yararlanabilirsiniz. E-Ticaret sitenizi facebook mağazası ile entegre ederek veya Instagram gönderilerinizi e-ticaret sitenize bağlayarak müşterilerin doğrudan sosyal medya sayfanızdan alışveriş yapmasına izin verebilirsiniz.

Sitenizi arama sonuçlarında üst sıralarda yer alacak şekilde optimize etmelisiniz. Ücretsiz veya ücretli pazarlama ve tanıtım stratejileriyle hedef kitlenizi e-ticaret mağazanıza çekebilirsiniz. Müşterilerin, sattığınız ürün türlerini ararken mağazanızı bulmalarını kolaylaştırabilirsiniz.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
crosschevron-up
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram